Zajęcia zdalne 08.12

utworzone przez 7 gru 2021Archiwum

Środa 08.12.2021

Dzień dobry „Piąteczki”

Temat: Jantar – złoto północy

1. W poniedziałek i we wtorek rozmawialiśmy o skarbach pochodzących z ziemi i wydobywanych głęboko z ziemi przez górników, a są to węgiel i sól.

Dzisiaj chcę z wami porozmawiać o innym wspaniałym kamieniu który 45 milionów lat temu powstał nie z drewna drzew lecz z jego soków. Ten sok z drzewa tak naprawdę nazywa się żywicą. Kiedy miliony lat temu drzewa pełne żywicy przewróciły się zostały przysypane ziemią, żywica w nich zawarta kamieniała i tak właśnie powstał bursztyn.  Jak się okazuje ten cenny minerał nie powstał nad naszym Morzem Bałtyckim. Stało się to miliony lat temu kiedy na teren Polski ze Skandynawii przesuną się lądolód – czyli ogromna pokrywa lodu. W środku tego lądolodu w lodzie uwięzione były skały, kamienie oraz skamieniały bursztyn.

Więcej o tym dowiecie się z filmu edukacyjnego pt. : „Bursztyn żyjący kamień” Jest dosyć długi więc wystarczy obejrzeć kawałek.

2. Bursztyn cenny jest nie tylko za swoje piękno ma również właściwości lecznicze.

Zawiera i emituje jony ujemne, skrywa w sobie wiele ważnych dla człowieka mikroelementów jak żelazo, magnez, sód, wapń i krzem. Bursztyn od wieków wykorzystywano w leczeniu chorób gardła. Już w III wieki powstał szlak bursztynowy którym kupcy przybywali ze wschodu aby na zasadzie wymiany towarów kupować bursztyn.

Bursztynem tak jak i solą można było płacić za cenne przyprawy korzenne, jedwab oraz inne towary. Jako ciekawostkę chcę wam powiedzieć że w Rosji car Piotr Wielki miał w swoim pałacu komnatę której ściany zdobione były kawałkami bursztynu. Płaskorzeźby , herby, kandelabry, meble wszystko wykonane z bursztynu.  Pomieszczenie to nosiło nazwę  Bursztynowej Komnaty.

3. A teraz zapraszam was do piosenki zespołu FASOLKI pt.: „Bursztynek”. Posłuchajcie i poruszajcie się przy jej melodii.

4. Z bursztynem związana jest także legenda pt.: Skąd się wziął bursztyn – legenda o pięknej Juracie” . Jurata była córką króla Bałtyku i zakochała się w młodym rybaku. Jeżeli ktoś ma ochotę dowiedzieć więcej zapraszam do wysłuchania legendy.

5. Na zakończenie spróbujcie narysować Juratę córkę króla Bałtyku.

Do zobaczenia.

Czytaj także . . .