Zajęcia zdalne 07.12

utworzone przez 6 gru 2021Archiwum

Wtorek 07.12.2021

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Temat: Biały skarb ziemi.

1.Wczoraj mówiliśmy o czarnym skarbie wydobywanym z ziemi czyli o węglu. Dziś poznacie biały skarb również wydobywany z ziemi. Co nim jest ? Rozwiążcie zagadkę a się dowiecie.

Choć podobna jest do cukru,
inaczej smakuje.
Mama często jej używa,
gdy obiad gotuje
. (sól)

Dzisiejsze zajęcia poświęcone będą właśnie soli- soli kamiennej wydobywanej w kopalni tak jak węgiel. W naszym regionie znajdują się dwie takie kopalnie wydobywające sól. Są to Kopalnia Soli w Wieliczce oraz Kopalnia Soli w Bochni.  A jak myślicie skąd wzięła się tam sól?.  Pamiętacie jeszcze w przedszkolu opowiadałam wam skąd bierze się słoma woda w morzach i oceanach. W kąciku przyrodniczym założyliśmy hodowlę kryształków soli. Gdy woda odparowała na ściankach miseczki oraz na włóczce osadziły się kryształki soli.

2. A skąd wzięła się sól głęboko pod ziemią tego dowiecie się z filmu edukacyjnego pt.: „Skąd się wzięła sól w Polsce? Historia kopalni soli w Wieliczce

Myślę, że film wam się podobał a dzięki niemu poznaliście kolejna piękną polską legendę pt.: „Wiano Św. Kingi”, która opowiada o tym jak odkryto sól niedaleko Krakowa. Wiecie już również jak sól dawniej była cenna, można nią było płacić za różne towary tak jak dziś w sklepie płaci się pieniędzmi.

3. Kopalnia Soli w Wieliczce to wspaniałe miejsce warte zobaczenia. Została ona wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co oznacza że jest miejscem cennym, zabytkowym i chronionym. Jak wygląda po ziemią kopalnia zapraszam na krótkie zwiedzanie on line pt.:„Kopalnia Soli w Wieliczce – Dziedzictwa UNESCO” 

4. A teraz poruszajcie się  do piosenki „TANIEC ZYGZAK- WYGIBASY TV” 

5. Na koniec coś plastycznego spróbujcie ulepić z masy solnej aniołka lub wybić z foremek do ciastek.

Przepis na masę solną:

– 1 filiżanka soli

-1 filiżanka maki pszennej

-wodę dodajemy stopniowo tak aby z soli i maki zagnieść ciasto na wzór ciasta kruchego. Wałkujemy w przypadku gdy aniołki wybijamy foremkami, lub lepimy z masy solnej tak jak z plasteliny. Gotowe ozdoby zostawiamy aż wyschną np. na kaloryferze.  Powodzenia.

Na dziś to już wszystko  do jutra. Pa, pa.

Czytaj także . . .